Невродермит: сърбящата кожа
атопичен дерматит, болест, здравословно, кожени, медикаменти, медицина, мехлем, хранене, Medicine1, neurodermitis 13:56 ч.
Жените стават по-често негова жертва. Стресът и безпокойството могат да изострят симптомите му, а спокойствието и природосъобразният начин на живот да успокоят и дори да излекуват невродермита.
Как се развива?
Това е екземна болест, при която се появяват сърбящи петна по кожата, често плътни, твърди и грапави. Известна е също като хроничен лишей или сърбящ дерматит. Екземите предизвикват чесане, а това може да причини по-голям сърбеж, "компенсиран" с още повече чесане, често превръщащо се в навик. Прекъсването на този "порочен" кръг изисква много усилия. Но ако това не стане, непрестанното чесане може да доведе до кожна бактериална инфекция, постоянни белези или промяна в цвета на кожата. Невродермитът може впоследствие да се развие в бронхиална астма, ринити, хрема, запек, мигрена и др.
Кои са признаците?
- сърбяща кожа върху едно-единствено ограничено пространство.
- удебелена или покрита с люспички кожа.
- релефен (грапав) участък, който е зачервен или по-тъмен от останалата кожа.
Сърбежите може да се усещат повече при гледане на телевизия или спане, и не толкова при активни занимания.
Какви са възможните причини?
Точната причина за невродермита не е известна. Открита е връзка между него и някои смущения в дихателната, храносмилателната и нервната система. В някои случаи невродермитът е свързан със суха кожа, екзема или псориазис. Също така, ако в рода има хора с екзема или псориазис, вероятността да се развие невродермит е по-голяма.
Кога да се търси лекарски съвет?
При:
- чест сърбеж на един и същ участък от кожата.
- психичен дискомфорт, безсъние и разсейване при изпълнението на дневните задължения.
- болки по кожата.
- вероятност разчесваните области да са инфектирани, защото причиняват болка или сързят с жълтеникава, гъста течност.
Как се открива болестта?
Диагнозата обичайно се определя на основа на развитието на кожния проблем. Но лекарят може да препоръча тест, за да види дали действително заболяването е невродермит.
- алергичен тест. Той проверява дали причината за сърбежа не е алергична. Малки количества от алергени се поставят в контакт с кожата в продължение на два дни и лекарят проверява каква е реакцията. Ако има алергия към определено вещество, в изследваната област се получава подутина или друга реакция.
- биопсия(вземане на токанна проба). Лекарят отрязва малък участък от увредената кожа на дълбочина около 6 мм, за да я изследва.
Има ли лечение състоянието?
На първо място трябва да се спре чесането, което е трудно. Ако то бъде прекратено, кожата може да се върне към нормалното си състояние, но за това ще са нужни месеци. Лекарят ще препоръча едно или повече от следните лечения:
- Лекарства. Приемането на кортикостероиди и антихистамини намалява възпалението и облекчава силния сърбеж. Някои хора може да се нуждаят и от антидепресанти или други лекарства срещу техните безпокойства и страхове. Ако на мястото на обрива има бактериална инфекция, лекарят може да предпише антибиотик под формата на лосион или таблетки.
- Влажна обработка. Върху засегнатата кожа се нанася лечебен крем и се покрива с памучна материя, пропита с вода или разтвор. Влагата помага кожата да абсорбира крема. Може да се използва пластир с лекарство, който се сменя на всеки 24 часа.
- Самонаблюдение и психоанализа. Те помагат за контролирането на стреса и могат да засилят или отслабят сърбежите и чесането.
Възможна ли е профилактика в къщи?
- крем или лосион срещу сърбеж
- хладни и влажни компреси
използване на сапун без оцветители и парфюми
Уверете се, че го изплаквате напълно от себе си. След къпането или миенето нанасяйте хидратантен крем, за да защитите кожата си.
- редовно къпане
- носене на гладки памучни дрехи
- преодоляване на стреса
- природосъобразно хранене
- излети високо в планината и лечение на море
Прочетено за Вас от: сп.Журнал за жената