5 Ароматни подправки

Както в облеклата, така и в кулинарията, съществува понятието - модни тенденции. Днес е особено популярно използването и подправянето на ястията и сладкишите  с анасон, тученица, градински чай и керевиз... Какви са тези билки на вкус, какви са полезните им свойства и с какви продукти се съчетават най-добре?

1. Градински чай

Градинският чай с неговия горчиво-тръпчив вкус и силен аромат се отнася към категорията на етерично-маслените растения и се явява една от най-благоуханните билки. Само няколко стрити опушени листа са достатъчни, за да придадат изискан вкус на блюда от месо (особено агнешко), риба, а така също всевъзможни салати, запеканки, макарони, зеленчукови ястия и сирена.
Опитайте да добавите градински чай в омлет със сирене и зеленчуци, в супи, при приготвянето на пилешки дробчета и обезателно го включете в маринатата за месо на скара (най-добре е, ако това бъде свинско или дивеч). Месото, подправено с градински чай става много по-вкусно и крехко, а и по-лесно се вари.
В кулинарията се използват както свежи листа, така и сушени, стрити на прах. сушените листа градински чай ароматизират различни питиета, компоти и консерви.
Градинският чай се използва най-много в Италия. Добавят го към заешко, телешко (най-вече) и птиче месо. Известната италианска рецепта за Saltimbocca alla Romana включва тънък телешки стек, запечен с прошуто, листенца градински чай и винен сос.
Градинският чай може да бъде наречен "женска" билка, тъй като в нея се съдържат женски фитохормони. Оказва подмладяващо действие, лекува безплодието и помага за елиминирането на фригидността.

2. Керевиз

По външен вид керевизът с неговите разсечени листа и съцветия-чадърчета много напомня на магданоз. Цени се заради високото съдържание на витамин С, рутин, каротин, фитонциди, а така също заради приятния анасонов аромат и сладникав вкус.
В храната се употребяват свежи листенца (събрани преди цъфтежа). Керевизът прекрасно възбужда апетита и има тонизиращо действие.
Като цяло, това е предпочитана подправка за овкусяване на салати. В свежо и сушено състояние се използва като подправка към меса (телешко и агнешко), риба, зеленчукови и гъбени блюда, птици и супи). Свежите листа, нарязани на ситно. ароматизират изварата, сиренето, маслото и майонезата.
Освен това, керевизът, заедно с пелина, магданоза и дивия лук, влиза в състава на популярната френска смес от подправки - fines herbes (уханни билки).

3. Тученица

Това ярко-зелено растение с плътни, закръглени листенца и малки, жълтеникави цветове отдавна е разпространено в Кавказ, Централна Азия и в страните от Средиземноморието.
Хрупкавите листа имат приятен, нежен вкус с лека киселост, което ги превръща в прекрасно допълнение към всяка зеленчукова салата. Консумират се сурови, на пюре или сварени. Акомпанимент са към пикантни салати, супи, пюрета, месо, а така също към блюда от спанак или лапад.
Тученицата е като извор на полезни вещества. Съдържа белтъчини, захари, органични киселини, витамини - каротин, токоферол, аскорбинова и никотинова киселина. Богата е и на микроелементи - цинк, мед, манган, никел, желязо, а също така калций, магнезий, натрий и калий.
Като лекарствено растение, тученицата е известна още от времената на Хипократ. Листата й имат кръвосъсирващи и диуретични свойства. Понижават нивото на кръвната захар и са полезни при безсъние и импотентност.
Едно от основните предимства на тученицата е и това, че тя не е капризно растение, практически може да расте навсякъде, а младите филизи могат да бъдат събирани само 20 дни след засаждането (!).
Това полезно растение ще разнообрази пролетното и лятното Ви меню: тученицата е незаменима подправка към свежите салати. Прекрасно се съчетава с киселец, репички, маруля, краставици, варено яйце, а равиолите с пълнеж от коприва и тученица няма да Ви оставят равнодушни.

4. Копър

Копърът и по-конкретно сладкият копър е универсално растение. Консумират се всички части на растението - младите филизи, стеблата с листата, корените и плодовете му.
Зеленият копър наподобява по вкус анасона, добавя се за аромат към супи, зеленчукови, рибни и месни блюда, а така също и в някои плодови салати. В някои страни подправят с него пилафа... употребява се в националните кухни на Румъния, Унгария, Франция, Испания, Италия, Китай и Индия.
Стеблата и плодовете на зеления копър се използват в туршиите и консервите - кисели краставички, мариновани гъби, домати... понякога дори и в киселото зеле. Плодовете и семенцата, заради сладникавия им вкус са предпочитана подправка за ликьори, чайове и сладкиши. Корените се употребяват във варен или изсушен и стрит вид. Едро нарязаното стъбло на копъра в съчетание с манатарки и артишок е прекрасна добавка към топла салата.
Копърът подобрява апетита и храносмилането. семената му са прекрасен лек срещу подут стомах и гадене. Чаят от копър подобрява образуването на кърма и има лек, успокояващ ефект върху бебето. Опитайте да сдъвчете няколко семенца от копър след храна, това е прекрасен начин да освежите дъха си.

5. Анасон

Анасонът заради интензивния си, освежаващ и сладък аромат е любим на хората още от дълбока древност. За това свидетелстват семена, открити в постройки от каменния век.
В качеството на подправка се използват младите филизи и плодовете . Зеленият анасон се добавя в салати, гарнитури, рибни и месни блюда, а така също и към чудесното орехово сладко. Плодовете ароматизират алкохолни напитки като мастика, узо и други... а така също различни видове десерти и печени сладкиши. Най-често се добавя към кексове, млечни и плодови сосове, коктейли, а така също към кисели ябълки (вместо индийско орехче).
Анасонът стимулира храносмилането, чаят се използва при бронхит и кашлица - има антипиретично, аналгетично и диуретично действие.


comments powered by Disqus

Translate

Популярни

2012 BlogNews Magazine. All Rights Reserved. - Designed by SimplexDesign