Лечебна стойност на плодовете и зеленчуците
диети, здраве, зеленчуци, информация, медицина, плодове, полезна, diets1, Medicine1 16:06 ч.


Плодовите киселини стимулират дейността на храносмилателните органи, спомагат за рационалното оползотворяване на храните, подобряват апетита, намаляват приемането на излишни големи количества вода. Така те действат положително при болестни смущения в храносмилателните органи.

Минералните соли също имат голямо значение за жизнените процеси. Калият заедно с натрия регулират осмотичните процеси в организма. Двата елемента играят съществена роля за регулиране на водното съдържание на организма. Калиевите соли предизвикват по-обилно отделяне на течности чрез бъбреците.

Желязото, медта, кобалтът и някои други по-редки елементи, макар и в по-малки количества, са много необходими за синтезирането на хемоглобина и за образуването на червените кръвни клетки. Хлорните йони са абсолютно необходими за образуването на солната киселина, а йодът участва в образуването на хормоните на щитовидната жлеза.
Калиевите соли имат голямо значение за правилното съкращаване на мускулите, включително и на миокарда. Те са нужни за нормалната дейност на нервната система, за предаването на нервните импулси.
След тежко заболяване на стомаха или когато храносмилателните органи не са в състояние да се справят със суровата плодово-зеленчукова храна, абсолютно необходимо е да се употребяват пресни сокове. Те подобряват обмяната на веществата, спомагат за отделянето на вода от организма и улесняват храносмилането.
Пресните сокове са особено ефикасни, когато се употребяват като единствена храна през определени дни на седмицата - сокови дни. В такъв период трябва да се приемат по възможност разнообразни плодови и зеленчукови сокове. В състава им може да влизат домати, моркови, целина, ябълки, ягоди и други.
Няколко сокови дни са в състояние да намалят нервното напрежение, да подобрят общото състояние на кожата, кръвообращението и обмяната на веществата.
Плодовите и зеленчуковите сокове са същински извор на здраве, бодрост и дълголетие. Ако се научим да употребяваме тази полезна храна редовно, ще запазим здравето си до преклонна възраст.
Според специалистите концентрираните въглехидрати могат да бъдат причислени към най-вредната храна на съвременното общество. В природата никога не се допуска претоварване на храносмилателните органи с процеси, които да превръщат тези продукти в храна на клетките и тъканите.
Очевидно е, че независимо от режима на хранене със сурови или преработени храни, приемането на голямо количество и разнообразни зеленчукови и плодови сокове е необходимо. Трябва винаги да се помни, че зеленчуковите сокове са ценен строителен материал за организма, а плодовите сокове спомагат за отделянето на продуктите от разграждането на храната и на токсините.
Плодовите и зеленчуковите сокове имат специфично въздействие върху многобройните функции на организма. Това въздействие е не само хранително, но и предпазно и лечебно.
Хранителната стойност на плодовите сокове се дължи главно на високото съдържание на захари, а лечебната - преди всичко на богатия витаминен и минерален състав.
Плодовите сокове оказват добро слабително и диуретично действие. Изпиването на 2-3 чаши сок от кайсии, сливи или грозде регулира дефекацията. Сокове от дини, пъпеши, круши, ягоди, грозде, увеличават чувствително диурезата, ускоряват и увеличават изхвърлянето на урея.
Плодовите сокове имат силно жлъчогонно действие и се препоръчват при лекуването на чернодробни и жлъчни болести. Това се дължи на ябълчената, винената, оксаловата, лимоненатаи сукционовата киселина, които образуват алкални соли с жлъчогонно действие.
Има сокове (от дюли, мушмули, боровинки и малини), които действат леко запичащо. съдържанието на танин в тези плодове ги прави адстрингентни (противовъзпалителни) и отлични антидиарични средства, особено при някои форми на катарални колити.
Очаквайте в следващите дни подробна информация и полезни свойства на различните плодови и зеленчукови сокове.