История на леглото и любопитни факти
история, легло, мебели, обзавеждане, спалня, lubopitno1 4:35 ч.

Още преди производството на легла да се превърне в занаят, се появили родоначалниците на пружините - мрежа от кожени ремъци или въжета върху дървена рамка. Дюшека пълнели с пух от зайци или парчета кожа. За ушиването му използвали коприна, брокат, кадифе. По време на Ренесанса леглата на италианците изглеждали като висок сандък със стъпала - те се отваряли и в тях подреждали дрехи. Куриозно е, че до XVI век всички спели голи само с нощна шапчица.

Изобретение от края на XIX век е пружинният матрак. Производителят на сандъци за опаковане на кашкавал, американецът Симънс, направил метален скелет с пружини и го покрил с плат. През 1919 г. пружините започнали да се навиват не ръчно, а с машина. В средата на ХХ век се появяват разтегателното легло и фотьойлът легло. В следващите години конструкциите и материалите за леглото се усъвършенстват. Принадлежностите към него - матраци, възглавници и завивки, вече трябва задължително да са антиалергични. Технологиите стигат дотам, че в креватчетата се поставят елементи, с които бебетата да почесват венците си.

Смели разработки търст и нови насоки - едно връщане към първообраза на леглото е идеята за създаване на ложе във вид на яма с дълбочина 40 см. Във вдлъбнатината, пълна със синтетични зелени влакна, имитиращи морава, има одеяло и възглавница. Създателите на този модел смятат, че след десетина години той ще бъде много актуален. В близко време ни се обещават легла с измерване на кръвното налягане и пулса, които сутрин ще се контролират на екран. Ако през нощта показателите са лоши, системата предвижда събуждане и даване на съответните препоръки.
Автор на първото сгъваемо легло е американецът Уилям Лорънс Мърфи. То се прибира в шкаф или се вдига към стената. Създадено е по необходимост - Мърфи живеел в малка стая, я която леглото заемало почти цялото пространство. За първи път е представено през 1908 г. в Сан Франциско. Интересен е фактът, че още през 1715 г. през Парижката академия на науките бил изложен проект на легло, което през деня се вдига към стената и изглежда като картина.

Кралят Слънце - Луи XIV, често свивквал съвети край леглото си. Той разполагал с 413 помпозни кревата.
В 1 г матрачен прах живеят хиляди акари сапрофити, а в спалнята те са около 500 милиона.
Един час недоспиване намалява работоспособността с 25 %.
Всяка нощ по време на сън човек отделя около 25 % влага от тялото. Затова не е добре да се спи в спално бельо от изкуствена материя.
Идеалното легло трябва да бъде с 14 см по-дълго от ръста Ви, матракът да не е по-стар от 10 г., а възглавницата трябва да се сменя веднъж на всек идве години.