Любовният живот на великите: Пол Гоген "Всичко в цветове"
картини, художник, Art, izkustvo1, lubov1, paintings, Paul Gauguin, pictures 14:45 ч.
Пол Гоген
( 7 юни 1848 - 8 май 1903 )
Дела и слава:
Смятан от мнозина за най-добрия художник на френския постимпресионизъм, Анри Йожен Пол Гоген получава посмъртно слава и почести, благодарение на своите силно субективни, наситени с цветове произведения, изобразяващи непокътнатата самобитност на живота в Полинезия. Измежду най-забележителните му картини са "Пробудена мечта", "Две таитянки" и знаменитото платно "Откъде идваме, какво сме и къде отиваме?"![]() |
"Две таитянки" |
![]() |
"Откъде идваме, какво сме и къде отиваме?" |
Житейски събития:
Роден в Париж, с три четвърти френска и една четвърт перуанска креолска кръв, младият Пол напуска Франция през 1851г. в момента на държавния преврат на Наполеон III, за да отиде да живее в Лима.Голотата по онова време е нещо обикновено за Южна Америка и преждевременните връзки, с които изкушеният художник запълва младините си оставят в живота му незаличим отпечатък. През цялото си съществуване той ще се чувства особено добре сред голи жени...
Когато през 1865 г. 17-годишният Пол се връща във Франция с майка си, той става моряк, следвайки силното си желание да пътува и завладее света. Шест месеца по-късно изоставя бурния свят на морето за по-уважавания, но не по-малко рискован живот на борсов посредник. Анри Йожен забогатява за известно време, но при краха на борсовия пазар през 1883 г. решава да изостави всичко и да се посвети изцяло на това, което вече се е превърнало в любимото му свободно занимание - рисуването. Това решение ще доведе до разруха на неговия брак и ще го обрече на мизерно съществуване, но то ще подари на света скъпоценни живописни творби. Живите и първични платна на Гоген се различават от традиционното изкуство. Той отказва да възпроизвежда образа с фотографска точност и предпочита да проектира върху него своето вътрешно виждане... както и да търси вдъхновение в по-примитивните култури. Тези му предпочитания обаче ни най-малко няма да го обогатят финансово....
Гоген се сприятелява с някои художници от онова време като Писаро, Сезан, Ван Гог и участва в изложбите на импресионистите от 1880 г. и по-нататък. В края на 1888 г. той прекарва 10 седмици с Ван Гог в знаменитата "Жълта къща" в Арл.
![]() |
Ван Гог рисува "Слънчогледи" (Гоген) |
![]() |
Vincent's house at Arles (La Maison jaune) |
![]() |
Остров Ива Оа |
От началните си опити като моряк до последните години от живота си (умира болен от сифилис) Гоген разгръща изключително богата сексуална активност, напук на щръкналия си нос и ъгловато лице, които му придават неблаговидна външност.

Неговият брак през 1873 г. с Мете Софи Гад - едра и руса датчанка, като че ли поставя началото на достоен и удобен живот, но в един прекрасен ден на 1883 г. Гоген се връща от борсата и обявява: "Подадох си оставката. Отсега нататък всеки ден ще рисувам". Изумена и възмутена Мете за известно време се надява, че това ще бъде само преходен етап в живота на Гоген. Но когато нейните родители в Копенхаген, при които двойката живее известно време, започват да се присмиват на намеренията му, се създава напрежение, към което се прибавят и финансовите им затруднения. Това довежда до развод. Все пак Гоген продължава, дори след своето заминаване за Таити, да се надява, че неговата съпруга и петте им деца един ден ще го последват. Напразно. Те никога не отиват там.
![]() |
Two Women of Tahiti |
Скоро обаче закопнява да намери своята истинска туземка. В съседно село му предлагат ръката на млада индонезийка. Тя е напъпила, зряла за любов девойка на име Теура. Гоген веднага усеща влечение към нея. След като се убеждава, че тя доброволно приема да го последва и не страда от никаква болест, той я завежда в колибата си. След една пробна седмица тя се съгласява да остане там за постоянно. Подпомаган от присъствието на Теура, която същевременно често му служи и за модел, артистът се посвещава на работата си. Неговото знаменито платно "Духовете на мъртвите бдят" очевидно е вдъхновено от страха на Теура, който тя изпитва една нощ пред "типапау", или злия дух.

През 1893 г. Гоген все пак заминава за Франция, оставяйки след себе си бременната Теура и своите платна. В Париж той възстановява връзката с отколешната си метреса Жюлиет Юе - скромна шивачка със сдържан нрав. Успоредно живее и с едно изоставено 13-годишно момиче, известно под псевдонима Ана Явайката, с полуиндианска и полумалайзийска кръв. Ана се оказва истинска катастрофа за него. Тя му пречи да работи и когато заминават заедно за Бретан, нейната способност да настройва зле хората му спечелва многобройни неприятели сред жителите на селото, в което отсядат. Един следобед тя се изплезва на група деца, които се подиграват на дрехите ѝ. Това довежда до общо сбиване и Гоген, нападнат от петнайсетина рибари, остава на земята в несвяст. Той едва се е съвзел от тежкия побой, когато Ана го изоставя, и то без да пропусне предварително да го лиши от всичките му вещи с изключение на картините...
![]() |
Annah the Javanese |
![]() |
"Арии Вахине" ( "Благородната" ) |
Когато жена, която той все още не познава, влиза в неговата колиба, следва един и същ задължителен ритуал: той опипва тялото под дрехите ѝ, казвайки, че иска да я рисува.
Въпреки напредналия сифилис Гоген умира от сърдечна криза през 1903 година.
Негови мисли:
" В Европа отношенията между мъжа и жената са следствие на любовта, а в Океания любовта е следствие от техните отношения. Кое е по-добро? Мъжът или жената, които предлагат тялото си са обвинявани, че извършват грях. По това може да се спори... Истинският грях е извършен от мъжа или жената, които продават тялото си!"