Всичко за бирата
алкохол, бира, здраве, информация, красота, любопитно, медицина, lubopitno1, Medicine1 2:34 ч.

Какво съдържа
Енергийна стойност - в зависимост от това дали е светла или тъмна, в бирата има от 30 до 50 калории на 100 мл. По този показател тя е напълно съпоставима с плодовите сокове и безалкохолните напитки, включващи захар в състава си. Едно сравнение: кока-кола - 46 кал, портокалов сок - 43 кал.
Хмел - придава ѝ характерния горчив вкус и аромат. Успокоява нервната система, снема напрежението и дори намалява болките.
Малц - другата основна суровина за производство на бира, която се вари заедно с хмела. Снабдява организма с въглехидрати, белтъчини, минерали, ценни органични киселини и витамини.
Спирт - от 3 до 5 мл в 100 мл бира.
Витамини - най-много са тези от група В, има и РР (ниацин) и Н (биотин), действащи благотворно на нервната система. Доказано е, че литър бира покрива 35% от дневните нужди на организма от витамин В6, 20% - от В2 и 65% от ниацина, за който се знае, че разгражда захарите и мастните киселини. В бирата присъстват и витамини А, D, E, като общото им количество в един литър достига 210 мг. Ето защо тя е включена дори в менюто на полярните изследователи, макар в Арктика и Антарктида да не е особено горещо.

Неоспорими факти
Научно е доказано, че бирата:
* е полезна при бъбречно-каменна болест
* помага при недостиг на витамини
* намалява риска от исхемична болест на сърцето
* лекува стомашни проблеми
* съдържа голямо количество антиоксиданти, унищожаващи свободните радикали, които състаряват организма
* предотвратява появата на катаракта (перде). За най-"лечебни" се смятат тъмните видове.
Лошите комбинации
Бира + кафе
Твърдението, че чаша силно кафе би Ви помогнала да преодолеете бързо опияняващия ефект на изпитата бира, не е вярно. Наистина кафето ще Ви ободри, но преди да изтрезнеете, ще мине доста време.
Бира + цигара
Вредно съчетание с краен резултат главоболие. За да изпитате истинско удоволствие, не пушете, защото цигареният дим съсипва вкуса и аромата на напитката.
Бира + вино
Не ги смесвайте - ще се напиете за нула време, а после ще Ви мъчи тежък махмурлук.
Бира + някакво лекарство
Колкото и да е слаба, бирата все пак е алкохолна напитка, което означава, че спиртът в нея може да възпрепятства усвояването на някоя от съставките на медикамента.
"Лекарство" на 9000 години
* В древен Вавилон с бира са лекували холерата.
* В Шумер пък я използвали срещу зъбобол.
* В Египет тя била предпочитано средство за подобряване на храносмилането.
* Древните гърци и римляните се спасявали с бира от простудата.
* Викингите я смятали за изпитано средство срещу скорбут.
* През 16 век германските аптекари съветвали жените да мажат лицето и гърдите си с кехлибарената напитка, за да стане кожата им по-нежна.
В помощ на красотата
Бирата е идеално средство за укрепване на косата. За целта след измиване я изплаквайте щедро с нея - съдържащият се в напитката хмел я прави лъскава и ѝ придава обем, а протеините и витамините от група В нормализират дейността на мастните жлези в скалпа.
Бирената мая пък се отразява чудесно върху кожата на лицето - тя почиства порите, премахва пъпките, освежава тена.

Последните научни изследвания веднъж завинаги развенчават мита за "биреното коремче" - консумирана с мярка, напитката не води до напълняване, нещо повече, способства за изхвърлянето от организма на сол и токсини. Истината е, че тя събужда апетита и така се стига до консумацията на големи количества калорични храни, превръщащи се директно в тлъстини.
Важно!
Бирата е прекрасно допълнение към нископротеиновата диета. Щом не ядете месо, разнообразете менюто си с чаша-две от нея.
7 златни правила
1. Бирата не се пие направо от бутилката или от кутията. Светлото пиво се сервира в чаши с формата на лале или във високи бокали, стесняващи се към върха, тъмното - предимно в халби. Съдовете трябва да са чисти, в противен случай пяната спада веднага и напитката губи вкуса си.
2. Бирата не се смесва с други алкохолни напитки.
3. Преди да я налеете, изплакнете чашата със студена вода, за да я охладите до температурата на напитката. Начинът на наливане е много важен - дръжте бутилката под ъгъл спрямо чашата.
4. Не я преливайте от един съд в друг, защото кислородът я окислява много бързо и разваля вкуса ѝ.
5. За да усетите изцяло удоволствието от бирата, отпивайте на едри глътки, в никакъв случай на екс.
6. Напитката е най-приятна, когато е изстудена до 6-9 градуса. При по-ниска температура вкусът ѝ се усеща трудно, при по-висока - бързо се утаява. Затова я сервирайте направо от хладилника, но не се изкушавайте да я сложите във фризера.
7. Бирата се съхранява на тъмно и хладно място не повече от 6 седмици. Ярката светлина разваля вкуса ѝ, именно затова тя се предлага в зелени или кафяви бутилки.