Обичаи и поверия за мартениците
българия, легенда, мартеница, митология, поверие, празник, традиция, lubopitno1 2:10 ч.

Това е един от най-тачените и древни празници, отбелязващ се и при молдовците, румънците, а така също и източните сърби. В този ден близки даряват специален двуцветен бяло-червен амулет, носещ названието 'мартеница'.
Белият цвят символизира мъжкото начало, силата, слънцето (по-късно е асоцииран като символ на девствеността и невинността), а червеният - женското начало, здравето, кръвта, раждането (навремето сватбените одежди на булките са били червени).
Амулетът защитавал човек от уроки, зли сили и болести, особено ако е направен с добри помисли.
Мартениците се изработвали от жените преди празника. По традиция се завързват на ръката, крака, шията, пояса или се закачат на връхна дреха. Булките носят мартениците от дясната страна на тялото, а старите моми - вляво. Амулетът за ергените бил с незавързани или разрошени конци накрая, а за женените - усукан и завързан на възел, за да не се заглеждат по чужди жени.
Мартениците се носят в продължение на три, девет или 25 дни. След това се свалят и се скриват под камък, завързват се на раззеленило се, плодно дърво, хвърлят се в река (за да може да донесе късмет във всички начинания, "да тече като по вода") или върху покрива на къщата.
Нерядко мартениците се носят и до момента, в който човек види първата пролетна птица.

В някои други краища, по подобен начин момите са гадаели кога ще се омъжат.
Първата седмица на март се наричала "Броеница" - по тези дни се гадаело какво ще бъде времето през цялата година. Разпространен бил и обичаят хората да си избират ден между 1 и 22 март - ако на нарочената дата е слънчево, това било знак, че годината за човека ще е успешна; ако пък е дъждовно, мъгливо, ветровито, студено - идните дни ще бъдат за него трудни и тежки.
Желаем Ви здраве, спорна и щастлива година!
Честита Баба Марта! :)