Тренирайте правилно, за да не навредите на здравето си
аеробика, гимнастика, жена, здраве, медицина, отслабване, съвети, тренировка, фитнес, Medicine1, sport1 2:55 ч.

Занятията да не са по-дълги от 30-60 минути. Не правете няколко тренировки на ден. Една е напълно достатъчна. Най-добрият режим е 4-5 пъти седмично. В краен случай - 3 пъти, тоест тренировки през ден.
Ако се занимавате по-рядко, организмът успява да се възстанови и всеки път ще се наложи да почвате всичко от начало. Няма да напредвате, а мускулите ще болят. При една тренировка по аеробика обмяната на веществата се увеличава 2 пъти. И стои на повишено ниво 48 часа. Като тренирате през ден, поддържате висока обмяна на веществата, което е много полезно.
Когато сте прекъснали задълго, на първото занятие натоварването трябва да е по-малко, отколкото е било на последната тренировка, съветва докторката. В противен случай ще разтегнете или скъсате мускулни връзки.

Ако сте от нежния пол и вдигате прекалено големи тежести, менструацията ви може да спре поради нарушаване на хормоналния баланс. Възможно е да се появи остеопороза, варикозно разширение на вените.
В много от фитнесзалите работят треньори, ориентирани главно към заниманията за мъже. И често дават на дамите "мъжки" натоварвания, което е недопустимо, твърди докторката. Затова бъдете взискателни при избора на треньор. Преди да му се доверите, поговорете с жени, които са тренирали при него. Попитайте треньора за професионалното му образование. Най-добрият вариант е висше, свързано с физическа култура. Това означава, че той има представа и от анатомия, и от биохимия.
Бъдете нащрек при първите занятия. В началото и в края на тренировката всеки добре подготвен инструктор трябва да ви даде упражнения за разтягане на мускулите. На тренажора трябва да започнете с минимални тежести.
Следете дали по време или след тренировка се появяват болки в гърба, ставите, мускулите. Дори занятията да са правилно разчетени, натоварването може да се окаже прекалено тежко за вас и да ви докара неприятности, ако организмът изпитва недостиг на някои хранителни вещества, витамини, микроелементи.

Физическите упражнения повишават обмяната на веществата и увеличават изработването на свободните радикали. Витамините помагат срещу вредното им въздействие.
Не изключвайте от храната си месото и млечните продукти. Белтъчините са необходими за работата на мускулите. Ако постъпват в недостатъчно количество с храната, организмът започва да изразходва резервните белтъчини и имунната система отслабва.
Не забравяйте, че храната трябва да е разнообразна. Яжте плодове, зеленчуци, зарзавати, риба, месо без тлъстини (най-добре варено), млечни продукти с ниска масленост. Полезни са оризът и едрозърнестият хляб. Откажете се от пушените продукти, колбасите, сладкишите.