Разноцветна диета за красива фигура и добро настроение


Можем да се наслаждаваме на дъгата не само визуално, но и под формата на меню, което ни обещава изящен силует и еуфорично лятно настроение.

Живот в цвят

"Какви прекрасни мисли могат да бъдат изразени с помощта на цветовете! Колко е хубаво, че тях ги има... и нашите ненаситни очи могат да им се наслаждават до безкрайност." Когато Пол Гоген пише своята възхвала на художническата палитра, той, естествено, дори не подозира за бъдещите открития на диетолозите. Съвременните специалисти по здравословно хранене например настояват, че човек трябва да изяжда минимум 5 зеленчука и 3 плода дневно - продукти, които не само радват погледа с цвета си, но и съдържат витамини, минерали, антиоксиданти, фибри, удължаващи живота и помагащи ни да запазим здравето си.
Как обаче да впишем това количество дарове на природата в своя пълен със стрес и сандвичи работен график? Може би, като се доверим на мериканската художничка Манди Уайзъл, която, заедно с дъщеря си, диетоложката Карълайн Уайзъл Милър, ни съветва всеки ден да се храним "в определен цвят".
Бял понеделник, червен вторник, зелена сряда, оранжев четвъртък, виолетов петък, жълта събота и неделя с нюансите на дъгата - всички продукти в менюто ни за вталяване се подбират в зависимост от своя цвят. Така например през зеления ден можем да закусим с плодова салата от киви и настъргана зелена ябълка, да обядваме със супа от спанак, а на вечеря да хапнем салата от краставици и броколи, залята с кисело мляко. Жълтият ден пък е белязан от пъпешите, ананасите, лимоните и т.н. В резултат се получава нискокалорично, наблягащо на плодовете и зеленчуците меню с достатъчно съдържание на протеини и сложни въглехидрати.

Мотивацията

Цветната седмица е чудесен начин да спазваме разнообразна вталяваща диета, без това да се отрази на настроението и самочувствието ни. Още повече, че не е никак трудно да се придържаме към нея и на работа, и вкъщи, и по време на отпуската си. Диетата не изключва определени храни, не ни заставя вманиачено да броим калориите или да претегляме продуктите. Единственият важен принцип в нея е умереността във всичко.

Вашите действия

Изучете цветните списъци с продукти и започнете да експериментирате с плодовете и зеленчуците от определената за деня група. Приготвяйте салати от марули и плодови мусове, запичайте тиквичките и патладжаните с чесън, а бананите с канела, задушавайте спанака със сирене и пасирайте зеленчуковите супи в блендер. Също така си приготвяйте прясно изцедени сокове и коктейли - плодово-млечни или зеленчукови. Към всекидневното си меню добавете и два-три източника на протеини: риба, нетлъсто месо, сирене, кисело мляко, ядки, също така пълнозърнест хляб и зехтин в качеството му на подправка.

5 начина да спасим витамините:

За да съхраните повечето полезни вещества в пресните плодове и зеленчуци, трябва да спазвате следните принципи:

* Никога не ги белете - помнете, че кората съдържа фибри, жизненоважни за доброто състояние на организма.


* Продуктите ще запазят и вкусовите си качества, стига да използвате съвсем малко количество вода при готвенето им.


* Не кипвайте ястията - високата температура и продължителното пребиваване във водата разрушават ценните вещества в плодовете и зеленчуците.


* Гответе на пара и никога не пържете здравословните дарове на природата.


* Не дръжте плодовете и зеленчуците повече от един-два дни в хладилника си. Колкото повече време минава, толкова по-малко витамини и минерали остават в тях.

Важно!

Във всяка цветна група продукти са внедрени "провокатори". Бъдете особено бдителни и не им позволявайте да съсипят фигурата ви. В черния списък влизат хлебните изделия от бяло брашно, всички сладки изкушения, тлъстото овче и свинско, пушените колбаси и меса, високомаслените сирена и млека. Заменете свръхкалоричните гауда, рокфор, едам с краве сирене, вместо с майонеза, подправяйте салатите с кисело мляко.

Внимавайте с морковите, цвеклото, бананите и гроздето - тези продукти се отличават с твърде високия си гликемичен индекс, тоест могат да покачат нивото на гликозата в кръвта ви и така да засилят чувството на глад.

Ябълките, крушите и бобовите растения предизвикват истинска революция в организма на някои хора. Така че не наблягайте на суровите плодове и зеленчуци, установите ли, че са прекалено агресивни за вашия стомашно-чревен тракт.

Докато пазите цветната диета, не е нужно да пиете билкови чайове и настойки. Тя и без това е богата на фибри, така че постепенно и по естествен път прочиства организма, докато различните диуретични тревни смеси много рязко нарушават чревната флора и обезводняват тялото.

За да отслабнете, не забравяйте нито за миг вталяващото съотношение: 50-60% въглехидрати, 20-25% белтъчини, 15-30% мазнини.


Ако искат да се вталят, жените, които не водят особено активен начин на живот, не бива да приемат повече от 1200 калории на ден.

Оптималният режим означава похапване през 3-4 часа.

Вкусна палитра

Червените и тъмнорозови плодове и зеленчуци доставят на организма лецитин, магнезий и селен, които укрепват сърдечния мускул, половата и отделителната система, подобряват мозъчната дейност, намаляват риска от развитие на рак на гърдата и стомаха.

Оранжевите дарове на природата са изключително необходими и полезни, тъй като ни снабдяват с бетакаротин (незаменим защитник на имунната система), витамин С и калий.

Жълтите, освен бетакаротин, съдържат витамини С, А и Е, цинк и биофлавоноиди, следователно защитават ефикасно сърцето ни и повишават нашия имунитет.

Зелени - чудесен източник на антиоксиданти, а те, както знаем, представляват най-добрата профилактика на рака. На всичко отгоре подобряват зрението, укрепват костите и зъбите, снемат нервното напрежение, ликвидират главоболието и поддържат тонуса на сърдечносъдовата система.

Сини и виолетови - омиротворяват и успокояват, забавят процесите на стареене, предпазват от болести на сърцето, активизират работата на мозъка и храносмилателния тракт.

Бели - богати на калий и калций, те укрепват костите и ставите, защитават от рака на белите дробове и стомаха. Представителите на семейство "лукови" - праз, чесън, кромид, регулират кръвното налягане и нивото на холестерола в кръвта, предпазват от инфекции.

Списък на продуктите по цвят:

Бели

Картофи; Гъби; Зрял боб; Ряпа; Карфиол; Зеле; Кромид лук; Чесън; Хрян; Праскови; Ориз; Прясно мляко; Кисело мляко; Айран; Извара; Сирене; Макарони; Яйчни белтъци; Джинджифил; Пълнозърнеста пшеница; Бяло месо; Риба тон; Калмари

Червени

Домати; Цвекло; Червени сладки чушки; Репички; Червен боб; Червени картофи; Червен лук; Червени грейпфрути; Нарове; Вишни; Малини; Ягоди; Червено грозде; Дини; Червена салвия; Червено месо; Шоколад/какао (натурални, не млечни)

Оранжеви

Моркови; Тикви; Сладка ряпа; Оранжеви сладки чупки; Портокали; Кайсии; Нектарини; Мандарини; Папая; Пъпеш; Фурми; Лешници; Сьомга; Скариди

Жълти

Ряпа; Царевица; Жълти сладки чушки; Леща; Жълти домати; Шафран; Канела; Масло и олио; Ядки; Ананаси; Пъпеши; Лимони; Манго; Банани; Грейпфрути; Жълти ябълки; Мед; Жълтък

Зелени

Краставици; Авокадо; Аспержи; Морско зеле; Рукола; Кресан; Спанак; Брюкселско зеле; Зелени сладки чушки; Броколи; Тиквички; Целина; Грах; Лайм; Зелени ябълки; Зелени круши; Киви

Синьо-виолетови

Патладжани; Сардини; Херинга; Скумрия; Червено зеле; Салати с виолетови листа; Маслини; Къпини; Синя боровинка; Сливи; Касис; Синя салвия; Червен босилек; Черен боб


comments powered by Disqus

Translate

Популярни

2012 BlogNews Magazine. All Rights Reserved. - Designed by SimplexDesign