Сушените плодове - рецепти за здравето и полезна информация



Най-древните лакомства, познати на човечеството, ни помагат да изглеждаме и да се чувстваме добре. На всичко отгоре сушените кайсии, сливи и прочее придават чудесен вкус на десертите и на пикантните сосове. Наистина, калориите им не са никак малко (от 200 до 300 в 100 грама), така че не бива да прекаляваме с количествата им.

Защо да ги ядем?

·       В тях има всичко – витамини, минерали, олигоелементи, органични киселини, фибри. Съдържат и полезни въглехидрати – гликоза и фруктоза, които ни зареждат с енергия, без да повишават нивото на кръвната захар. Консумирани в малки количества между отделните хранения, те бързо засищат глада и ни предпазват от опустошителни набези на хладилника.
·       Сушените плодове са богат източник на пектини (разтворими фибри), подпомагащи храносмилането. Набъбвайки в червата, те буквално попиват вредните остатъци от обмяната на веществата и ги изхвърлят от организма. С помощта на фибрите тялото ни се освобождава и от излишния холестерол, нещо особено важно за профилактиката на сърдечносъдовите заболявания – най-вече на атеросклерозата. Препоръчителната дневна доза фибри е 25-35 грама, тоест близо два килограма сушени плодове годишно.

Сливи

Разхлабват стомаха благодарение на високото съдържание на органични киселини и фибри. Ако Ви мъчи констипация, не бързайте да вземате медикаменти, а решете проблема с помощта на домашно приготвен мармалад. Накиснете в топла вода по 100 г сливи и смокини. След като набъбнат, ги пасирайте в блендер заедно със 100 г мед и 1 листо алое. Приемайте три пъти дневно след хранене по половин супена лъжица мармалад, разтворена в ½ чаша топла вода. Дръжте слабителното средство в стъклен съд в хладилника.

Стафиди

Пълни са с магнезий, манган и бор, които ни предпазват от остеопороза – шепа стафиди на ден е най-добрата профилактика на намалената костна плътност. Освен това плодовете съдържат фибри, витамини, храносмилателни ензими и органични киселини. Препоръчват се при атеросклероза, подагра, чернодробни заболявания. Отварата от 100 г стафиди, кипнати в  200 мл вода, е чудесно средство за облекчаване на кашлицата: пие се 2-3 пъти на ден по половин чаша.

Кайсии

Важен източник на калций, магнезий, желязо, фосфор и особено на калий – незаменим за нормалния ритъм на сърцето. Освен при хипертония, лекарите препоръчват сушените кайсии и при хронични бъбречни заболявания, съпроводени с отичане на крайниците и повишена загуба на калий.
Плодовете са  богати и на каротин (провитамин А) – растителен пигмент, на който дължат жълтия си цвят. Попадайки в червата и в черния дроб, той се преобразува в активната форма на  витамин А – ретинол, оказващ благотворно влияние върху епидермиса, зрението, кръвообразуването и предпазващ от авитаминоза.

Смокини

Пълни са с фибри, минерални соли, витамини С и В, каротин. Притежават противовъзпалително и отхрачващо действие, успокояват възпалените лигавици и успешно лекуват суха кашлица, бронхити, прегракване. Залейте 1 супена лъжица смлени сушени смокини с чаша мляко и варете 10-15 минути на слаб огън. Охладете леко, прибавете 1 чаена лъжичка масло и разбийте с миксер. Топлата напитка се приема преди сън като профилактика на простудните заболявания.

Фурми

В плодовете на финиковата палма има много белтъчини, фосфор, мед, калий, манган, магнезий, а така също доста витамини и до 70% въглехидрати. Те повишават работоспособността и способността да се съсредоточаваме, възстановяват жизнените сили при умствени и физически натоварвания, влияят благотворно на мозъка, подобряват паметта. Пет-шест фурми дневно осигуряват достатъчно енергия за нормална мисловна дейност. Що се отнася до многото желязо в тях, то подпомага насищането на кръвта с кислород и активизира клетъчното дишане.

comments powered by Disqus

Translate

Популярни

2012 BlogNews Magazine. All Rights Reserved. - Designed by SimplexDesign